Președintele NIcușor Dan a transmis un mesaj înainte de consultările cu toți parlamentari care au loc marți, după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a reușit să obțină scorul necesar pentru învestire.

„În consultările de astăzi, le voi cere partidelor să revină la dialog și la o atitudine rezonabilă. Le cer înțelegeri pe o majoritate parlamentară, și nu justificări și explicații de ce nu pot realiza o majoritate.”, a scris Nicușor Dan, într-un mesaj pe Facebook.

Șeful statului nu a comentat votul de luni seară, dar aceasta este prima reacție publică pe care a avut-o după ce premierul desemnat de el a suferit un eșec în Parlament.

Președintele a precizat că țara are nevoie de un Executiv și a indicat că nu va încălca o linie roșie pe care a clamat-o anterior.

„România are nevoie de un Guvern. Păstrarea direcției pro-occidentale este o condiție de la care nu ne vom abate”, a precizat șeful statului înainte de debutul consultărilor de la Palatul Cotroceni.