Vysoké teploty mohou být pro nejmenší děti velmi nebezpečné. Jak s nimi v těchto dnech chodit ven, co mají mít na sobě nebo jak cestovat autem? Odpovídáme na vše podstatné.Proč jsou novorozenci v horku náchylnější k přehřátí?
Novorozenci ještě nemají vyvinutou termoregulaci. Lidé jsou teplokrevní živočichové a potřebují udržovat stálou teplotu v jádru těla, což je u zdravého člověka kolem 37 stupňů Celsia.
„Termoregulace zraje s věkem a postupně se zlepšuje, novorozenci jsou ale k přehřátí náchylnější,“ vysvětluje lékařka Helena Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu.
Novorozencům se teprve vyvíjejí potní žlázy a povrch jejich těla je v poměru k váze relativně velký. Čím mladší dítě je, tím hůře vysoké teploty zvládá.
Může miminko v horku ven?















