Unii parizieni se răcoresc pe malurile fluviului Sena, FOTO: Aranud Finistre / AFP / Profimedia

Poliția din Paris a impus o interdicție temporară privind consumul de alcool în capitala franceză în contextul valului de caniculă care pune presiune pe sistemul sanitar, informează agenția DPA, citată de Agerpres.

De vineri până duminică dimineață, vânzarea de alcool va fi interzisă, iar consumul de alcool în spațiile publice va fi de asemenea interzis, a anunțat joi poliția.

Restaurantele și barurile sunt scutite de această interdicție.

Spitalele din zona Grand Paris operează deja la capacitate maximă din cauza valului de caniculă, fiind spitalizați în permanență noi pacienți, potrivit șefului Poliției, Patrice Faure.