Autoritățile din Paris au anunțat interzicerea temporară a consumului de alcool în spațiile publice și a vânzării de băuturi alcoolice începând de vineri, după ce valul de căldură a dus la supraaglomerarea spitalelor și la creșterea semnificativă a apelurilor către serviciile de intervenții, transmite Mediafax.

Prefectul poliției din Paris, Patrice Faure, a declarat că unitățile medicale din capitala Franței și din zonele învecinate se apropie de limita capacității de funcționare din cauza numărului tot mai mare de persoane internate pe fondul caniculei.

- articolul continuă mai jos -

„Voi publica un decret în această seară care va interzice consumul de alcool în public începând de mâine la prânz. După cum știți, consumul de alcool în timp ce soarele bate puternic poate avea un efect devastator”, a declarat acesta, citat de Le Monde.

Potrivit decretului, consumul de alcool în spațiile publice va fi interzis între orele 12:00 și 07:00 în noaptea de vineri spre sâmbătă și în noaptea de sâmbătă spre duminică. Restricția nu se aplică teraselor, restaurantelor și barurilor care dețin autorizațiile necesare.