Alig több mint a lakosság tizede fordult az elmúlt egy évben pszichológushoz vagy pszichiáterhez valamilyen mentális vagy lelki probléma miatt - derült ki abból a reprezentatív, 1000 fős kutatásból, amit a Závecz Research készített áprilisban Ungár Péter volt LMP-s országgyűlési képviselő megrendelésére szociális kérdésekről (Ungár, miután visszavonult a politikából, a gyermekvédelemben helyezkedett el).
A kutatásból kiderül az is, hogy azoknak, aki vagy maguk fordultak pszichológushoz vagy pszichiáterhez, vagy rokonaik, barátaik, ismerőseik közül bárki tett így, jelentős része (30%) szembesült azzal a problémával hogy ezek a szakemberek túl drágák, negyedük szerint pedig külön problematikus az is, hogy túl hosszúak a várólisták ezekre a kezelésekre.
A válaszadók szerint az állam elsősorban a lakosság általános életminőségének javításával (47%), a legkiszolgáltatottabban (köztük gyerekek, fiatalok, idősek) mentális egészségének támogatásával (43%) és a mentális egészségügyi problémák korai felismerésével és szűrésével (35%) tudna a leginkább hozzájárulni mentális egészségünk javításához.
Már csak azért is aktuális ez a kérdés, mert a covid óta robbanásszerűen nő a szorongással és depresszióval küzdők száma, ám az állami ellátás nehézkessége, a szakemberhiány, a hosszú várólisták és a drága magánkezelések együttesen rendkívül nehéz helyzetbe hozzák azokat, akik segítségre szorulnának.








