Aktuální mistrovství světa ve fotbale není turnaj, na který se v Česku bude moc vzpomínat. A když už, tak ne v dobrém. Češi se loučí už po základní fázi a po špatných výkonech. Rozebíráme hlavní příčiny neúspěchů.Česká mise na světovém šampionátu se dnes uzavřela. Tým Miroslava Koubka po prohře s Jižní Koreou a remízou s Jihoafrickou republikou nestačil na domácí Mexiko.

Sečteno, podtrženo: reprezentační tým získal jediný bod a ve skupině A skončil poslední. Pojďme si rozebrat, proč se tak stalo.

1) Sázka na jednu kartu

Hlavní zbraní národního týmu měly být standardní situace, které Čechy na turnaj dovedly. V barážovém dvojzápase s Iry a Dány z nich padly všechny góly – což poukazuje jak na sílu v v této dovednosti, tak na neschopnost skórovat ze hry.

Efektivita ve standardních situacích se ukázala napříč celou kvalifikací, Češi byli v tomto ohledu nejlepší ze všech evropských týmů. Ze standardních situací dali jedenáct branek z celkových 22. Tvořily tak padesát procent jejich gólové produkce, oproti tomu většina týmů se pohybovala okolo 25 až třiceti procent.