„Ha a fegyver kint van az asztalon, az azt jelenti, hogy akár használni is lehet. Ha a fegyvert elsütik, onnantól kezdve az már nem lehetőség, hanem a repertoár, a gyakorlat része” – ezzel a mondattal vezette fel a Tisza alkotmánymódosító javaslatának kritikáját Török Gábor.Magyar Péter hétfőn jelentette be az Alaptörvény 17. módosítását, melyben egyetlen mondattal intéznék el a korábban többször is lemondásra felszólított Sulyok Tamás eltávolítását. Ennek lényege, hogy a köztársasági elnök megbízatása a módosítás hatálybalépését követő napon megszűnik, amit bizalomvesztéssel indokolnak.A tervezet nemcsak alkotmányjogászok körében nem okozott osztatlan sikert, Török Gábor politikai elemző is fenntartásait fejezte ki. Kiemelte, hogy az alkotmányozó többség lényegében azt jelenti, hogy a hatalom gyakorlója szinte bármit megtehet, az alkotmány sem korlátozza, hiszen azt bármikor átírhatja. A korlátot tehát csak önmaga jelenti: a fegyver kint van az asztalon, a hatalom gyakorlásának mércéje így az lesz, hogy mikor, mire és hogyan használja.A politikai elemző emlékeztetett arra is, hogy az Orbán-kormány nem habozott használni a fegyvert, így foglalták el az Alkotmánybíróságot, alakították át a bírósági rendszert, de használták a politikai propaganda céljára is. Amire azonban a Tisza-kétharmad most készül, az véleménye szerint még az előző másfél évtized alkotmányos barkácsolásai között is feltűnő. A hivatalban lévő államfő eltávolítását „nem bonyolítja túl, nem akarja intézményátalakításba csomagolni, mint a Fidesz tette a bíróság elnökével, hanem egyszerűen kimondja, leírja, ami a politikai akarata”.Török tanulságosnak nevezi, hogy akik kritikusak voltak a Fidesz hatalomgyakorlásával, most ezt a megoldást legfeljebb érdekesnek minősítik. Szerinte ez inkább egy olyan precedens, amely világossá teszi: akik ezt megszavazzák, azok azt gondolják, hogy tényleg semmi nem köti, korlátozza őket, minősített többségükkel bármit megtehetnek. https://hvg.hu/360/20260623_allamfovesztes-alaptorveny-modositas-egymondatos-selyemzsinor-sulyok-tamas-elmozditasaAzt is elmagyarázza, hogy ez mivel jár: ha Sulyok eltávolítása után a parlament nem egy „Tisza-bábot” választ meg elnöknek, hanem egy valóban pártoktól független, szuverén államfőt, akkor egy esetleges kormánnyal kialakult konfliktus esetén a már egyszer használt fegyvert látja majd az asztalon.Ha nem tetszik, amit csinál, legfeljebb az ő mandátumát is megszakítják - ha már egyszer megtették, miért ne tehetnék meg újra – tette hozzá.Török szerint az alkotmánymódosítás nem a jelenlegi, általa is sokat bírált, gyengén teljesítő elnökről szól. Hanem arról, hogy a 141 képviselő rálép-e arra az útra, amin mindent lehet, de ami valójában a semmibe vezet. „Igaza van Magyar Péternek: ez egy történelmi döntés lesz, amelyet később nagyon sokat fogunk emlegetni. https://hvg.hu/itthon/20260623_sulyok-tamas-mennie-kell-amnesty