A cseh alkotmánybíróság az államfő beadványa nyomán szerdán ideiglenes végzésben arra kötelezte a kormányt, hogy tegye lehetővé Petr Pavelnek is a részvételt a július 7-8-i törökországi NATO-csúcstalálkozón. A bírói testület hangsúlyozta, hogy a kabinet nem gördíthet akadályokat az elnök útjába.
Az ügyben eljáró bíró, Pavel Samal emlékeztetett arra, hogy a cseh államfők részvétele a NATO-csúcsokon bevett gyakorlat. Amennyiben egészségük engedte, minden korábbi elnök részt vett ezen az eseményen – mondta. A bíróság döntése szerint ezt a gyakorlatot egyelőre fenn kell tartani. Figyelmeztetett az akkreditáció szoros határidejére is, amely június 26-án jár le.
Andrej Babis miniszterelnök kormánya hétfőn hozott döntést arról, hogy – szakítva az eddigi hagyománnyal – nem engedi meg az államfőnek, hogy a cseh küldöttséggel tartson Ankarába. További vitás kérdésként merült fel, hogy mire terjed ki az elnök hatásköre a cseh állam külföldi képviselete ügyében.
Az alkotmánybíróságnak a hatásköri vitában – szintén Petr Pavel beadványa nyomán – még döntést kell hoznia.
Josef Baxa, az alkotmánybíróság elnöke mindazonáltal hangsúlyozta, hogy az ideiglenes végzés nem előlegezi meg a jogerős ítéletet. A bírák további nyilatkozatokat fognak kérni, és fontolóra veszik egy nyilvános meghallgatás megtartásának lehetőségét is.










