Do zdarzenia doszło w środę 24 czerwca w Instytucie Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy ul. Krygowskiego w Poznaniu. O sprawie jako pierwszy poinformował portal Epoznan.pl, który otrzymał zgłoszenie od Czytelnika. "Czy wiadomo, co się dzieje? Pięć wozów specjalistycznych straży pożarnej na sygnale pędzi w kierunku Starołęki" - brzmiała wiadomość.
Zobacz wideo
Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów
Poznań. Wybuch w Instytucie Geologii- Podczas zajęć w laboratorium wybuchł kwas solny. Poszkodowana została jedna osoba - poinformował mł. bryg. Kamil Witoszko w rozmowie z Gazeta.pl. Wiadomo, że doznała ona poparzeń rąk. Następnie została przetransportowana do szpitala.W akcji brały udział między innymi Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 5 oraz Specjalistycznej Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Poznania. Przyczyny wybuchu nie są jeszcze znane.Co to kwas solny?Kwas solny jest bezbarwną cieczą o drażniącym zapachu. "Zapach jest lekko duszący - przy stężeniu około 9 proc., natomiast przy stężeniu 28 proc. kwas solny jest ostry duszący" - informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Substancja ta jest jednym z najmocniejszych kwasów nieorganicznych. Jest jednak mniej żrąca od mocnych kwasów tlenowych takich jak kwas azotowy, nadchlorowy czy siarkowy.Co się dzieje po kontakcie z kwasem?Oparzenie kwasem powoduje uszkodzenie skóry i błon śluzowych. Zazwyczaj objawia się ono zaczerwienieniem i podrażnieniem skóry. Następnie tworzą się rany i pęcherze. "Charakterystyczne dla oparzeń kwasem są twarde, suche strupy (sucha martwica). W przypadku kwasu solnego strupy mają odcień biały, zaś kwas siarkowy powoduje czarne strupy" - poinformowało RCB.









