Un judecător federal american le-a interzis autorităţilor să procedeze la arestări în interiorul tribunalelor de imigraţie, o practică ce ilustra măsurile drastice ale guvernului pentru a expulza persoanele aflate în situaţia de şedere ilegală pe teritoriul Statelor Unite, transmite miercuri agenția de știri AFP, citată de Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

De la revenirea lui Donald Trump la Casa Albă anul trecut, agenţii poliţiei anti-imigraţie (ICE) sunt postaţi periodic în faţa tribunalelor unde interceptează solicitanţii de azil veniţi pentru a răspunde la o convocare pentru a studia dosarul lor.

Migranţii se confruntă aşadar cu o dilemă: să se prezinte la audiere, cu riscul de a fi arestaţi, ori să nu se prezinte, ceea ce constituie în numeroase cazuri un delict pasibil de expulzare.

Într-o decizie dată marţi la San Francisco şi care se aplică întregii ţări, judecătorul federal P. Casey Pitts a estimat că această practică ”arbitrară” încalcă legea privind procedura administrativă ce încadrează acţiunea agenţiilor guvernamentale.