Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!Az Európai Bizottság szerdán kiadta a konvergenciajelentését. Az elemzésben azt vizsgálja, hogy azok az uniós tagállamok, amelyeknek kötelező bevezetniük az eurót, de még nem tették meg, milyen messze vannak a feltételek teljesítésétől.A jelentést legalább kétévente kell kiadni, és a legutóbbi épp 2024 júniusában született Magyarországról, A mostani dokumentumot különösen aktuálissá teszi a Tisza-kormány hivatalba lépése, amely a mandátuma végére, 2030-ra szeretné felkészíteni Magyarországot az euró bevezetésére. (Itt írtunk bővebben arról, hogy ez mekkora feladat lesz, az euró bevezetésével a Téma júniusi kerekasztal-beszélgetésén is foglalkoztunk.)Nullánál is kevesebbA jelentés alapján kemény munka vár a kormányra, mertMagyarország egyetlen feltételt sem teljesít.Ehhezmegfelelő jogi szabályozásra;mérsékelt inflációra;kordában tartott állami kiadásokra és államadósságra;stabil, az ERM II. mechanizmusban legalább két éve részt vevő forintra;valamint visszafogott központi kamatlábralenne szükség.A jelentés nem tért ki rá, de a magyar állam még egy olyan feltételt sem teljesített, amely nincs is az EU elvárásai között, csak az Orbán-kormány nehezítette vele tovább az uniós jogi kötelezettség teljesítését. Az alaptörvényen is módosítani kellene, amelybe beleírták, hogy Magyarország pénzneme a forint, bár a tiszás kétharmaddal aligha ez lesz a mostani kabinet legnehezebb feladata.Várhatóan az inflációval sem lesz gond, legalábbis rövid távon. Ezt egy éven át másfél százalékkal a legjobban teljesítő három tagállamé alatt kellene tartani. A 2024-es jelentésben ez még jóval magasabb volt a referenciaértéknél, de a jelentés idejére már nem sokkal, és 2026 második felére várhatóan beesik alá. 2027 első felében várhatóan ismét fölé emelkedik, de év végére visszatér alá.A jogi szabályozásnál ugyan a 2024-es jelentés óta módosítottak a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvényen, de ezzel nem oldottak meg minden problémát. A dokumentum az MNB-alapítványokról szóló rendelkezéseknél is gondot látott, de nem tért ki külön a jegybanki alapítvány miatti nyomozásra.A hosszú távú kamatokról és az árfolyamról is megjegyezték, hogy erősödött az áprilisi választás óta, de a forint még nem lépett be az ERM II. árfolyammechanizmusba, ahol legalább két évet kellene stabilan eltöltenie.A költségvetési hiány a bruttó nemzeti össztermékhez (GDP-hez) képest a megkövetelt három helyett 4,7 százalékos 2025-ben – igaz, 2024-ben még 5,1, 2023-ban 7 százalék volt. A magyar kormány ellen 2024-ben egy külön eljárás is indult a magas hiány miatt. Ezt tavaly felfüggesztették, és így is maradt az Európai Bizottság júniusban nyilvánosságra hozott vizsgálata szerint, mert épp sikerült egy ideiglenes, védelmi kiadásokra adott kivétellel a határ alatt maradni. A testület viszont külön figyelmeztette az új magyar vezetést a kockázatra, hogy megsérti a szabályokat és ezért feljebb lép az eljárás, miután az előző kabinet idején „több, a hiányt növelő intézkedést vezettek be”. A konvergenciajelentés megjegyezte, hogy az előző kormány vállalása szerint 2026-ban kellett volna visszatérni három százalék alá. (Ez az Orbán-kormány tavaly bejelentett 5 százalékos hiányával még a védelmi célú kivételt beszámítva se jönne össze.)2024-ben és 2025-ben az államadósság elleni harcot is bukta az előző vezetés, mindkétszer nőtt a GDP-arányos mutató – ha így megy minden tovább, a 2025-ös 75 százalék körüli érték helyett 2036-ra már 103 százaléknál fogunk tartani a jelentés szerint.A dokumentum egyéb tényezőket is vizsgált, amelyeknek jelentősége van az euró bevezetésénél. Megjegyezte, hogy Magyarország erősen beágyazott az euróövezetbe kereskedelmileg, és a befektetések 55 százaléka onnan jött, de az üzleti környezet terén a magyar állam rosszul teljesít. A Világbank statisztikáiban az EU-tagok közül a második legrosszabb jogállamiságban, valamint alulról harmadik a szabályozás minőségében és a korrupció ellenőrzésében.Csak a csehek és a svédek lennének közel, de nekik is legalább két év kelleneA másik négy vizsgált ország közül az Európai Bizottság közleménye szerint csak Csehország és Svédország teljesít feltételeket (hármat-hármat), de egyik sem lépett be az ERM II. árfolyam-mechanizmusba. Itt legalább két évet kellene eltölteni ahhoz, hogy egy uniós tagállam bevezethesse az EU pénznemét. (A svédek szándékosan halogatják a feltételek teljesítését.)A közlemény kiemelte, hogy a legutóbbi Eurobarometer közvélemény-kutatás alapján Magyarországon különösen sokan támogatják az euró bevezetését, ez az arány az öt ország közül nálunk a legnagyobb.PartnereinktőlÁllítsd be a Telexet megbízható forrásnak!Kövess minket Facebookon is! Legfontosabb További élő árfolyamok! Friss hírek