Serviciile de evidenţa persoanelor vor verifica din oficiu datele de stare civilă în cazul eliberării actelor de identitate, prevede o propunere legislativă adoptată miercuri de Senat, în calitate de primă Cameră sesizată.

Cetăţenii nu vor mai trebui să prezinte certificatele de stare civilă decât în situaţii speciale, transmite Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

Propunerea legislativă, iniţiată de parlamentari de la USR, completează OUG 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români.

Senatorul USR Vasile Ciprian Rus a anunţat că iniţiativa face parte dintr-un pachet mai amplu de debirocratizare a relaţiei dintre cetăţean şi stat. Astfel, serviciile comunitare de evidenţă a persoanelor vor verifica din oficiu, prin sisteme informatice prevăzute de lege, datele de stare civilă necesare soluţionării cererii.