Anul trecut, autoritățile din România au anulat aproape 90.000 de cărți de identitate, de trei ori mai mult decât în 2023 și de două ori mai mult ca în 2024, conform unor documente ale Ministerului de Interne, consultate de G4Media. Cele mai multe buletine anulate au fost anul trecut în județul Iași – peste 35.000.
În septembrie 2025, polițiștii din Iași au verificat 23 de locații din județ unde ar fi fost „cazați” moldoveni care aveau nevoie de o carte de identitate din România. Surse judiciare vorbeau, la acel moment, de peste 10.000 de persoane care stăteau fictiv în case care ar fi aparținut clanului Cordunenilor. Printre cei suspectați că ar fi recurs la acest tertip s-a aflat și Victoria Furtună, fostă candidată la alegerile prezidențiale din Republica Moldova, afiliată oligarhului fugar Ilan Șor şi artizan al curentului filorus din țara vecină.
- articolul continuă mai jos -
Două luni mai târziu, o acțiune asemănătoare viza mai multe județe. Autoritățile au făcut 90 de percheziţii la sediile unor instituţii publice şi locuinţele unor persoane fizice din judeţele Botoşani, Suceava şi municipiul Bucureşti. Procurorii au anunțat că a început urmărirea penală în cazul a 94 de suspecţi sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de luare de mită şi fals informatic de către funcţionari publici de pe raza judeţului Botoşani, precum şi cu privire la săvârşirea infracţiunilor de dare de mită, trafic de influenţă, cumpărare de influenţă, fals material în înscrisuri oficiale, uz de fals şi fals în înscrisuri.








