Grupa naukowców chce, by znanego pedagoga uznano za plagiatora, odebrano mu tytuł i wykluczono z ważnych w środowisku gremiów. Choć sąd orzekł, że plagiatu nie było. Profesor mówi o akademickiej wendecie.

To pierwszy taki przypadek w historii. Nikt wcześniej nie wnioskował o odwołanie członków Komisji ds. Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk. To ciało ważne dla całego środowiska, nie tylko Akademii. Bo opiniuje przypadki naruszeń dobrych praktyk w nauce. Czasem jest nawet nazywane najwyższą etyczną instancją w środowisku.

W styczniu 2026 r. Fundacja Science Watch zawnioskowała o wykreślenie ze składu komisji ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, prof. Osmana Achmatowicza i prof. Pawła Łukowa. Ale też "zbadanie zasadności utrzymania w składzie" pozostałych jej członków.

skrót wydarzeń dnia

kalendarium