AMERIČKI minisar vanjskih poslova danas se sastaje s dužnosnicima u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. To je početak njegove turneje po savezničkim zemljama u Perzijskom zaljevu oslabljenima zbog sukoba na Bliskom istoku.

Pošto je stigao u Abu Dabi prethodne večeri, Rubio će se iza zatvorenih vrata danas sastati s predsjednikom UAE-a Mohamedom bin Zajedom al-Nahjanom.

Pokušat će uvjeriti Arape da Iran neće naplaćivati prolaz kroz Hormuz

Šef američke diplomacije je u razgovoru s novinarima u utorak navečer naznačio da s čelnicima zaljevskih zemalja želi razgovarati o memorandumu o razumijevanju između Sjedinjenih Američkih Država i Irana te je ponovio da Washington neće prihvatiti naplaćivanje prolaza kroz Hormuški tjesnac, što je kamen spoticanja između dviju zemalja.

"To je međunarodni plovni put. Nijedna zemlja ne smije naplaćivati naknade u međunarodnom plovnom putu", poručio je dok Iran i Oman naprotiv naglašavaju "svoj suverenitet nad njihovim teritorijalnim vodama".