Magzatkárosító hatásúként számon tartott oldószert, N-metil-pirrolidont, vagyis NMP-t mutattak ki a komáromi ipari park esővízgyűjtő tavából vett mintában – közölte a Greenpeace.
A mintavételt azután kezdeményezték helyi civilek, hogy az Ébresztő Komárom! csoport tagjai június elején több nagytestű elpusztult halat találtak a víztározóban, a vízfelszínen és a nádas mellett. A helyiek szerint ha a tó megtelik, onnan vizet eresztenek, illetve emelnek át a Dunába.
A civilek június 8-án vettek mintát a tóból, majd a Greenpeace segítségével akkreditált laborban vizsgáltatták be. A szervezet szerint a vizsgálati jegyzőkönyv 5 milligramm/liter mennyiségben mutatott ki NMP-t a vízben.
A Greenpeace hangsúlyozta, hogy nem állítják: az NMP okozta a halpusztulást. Szerintük ezt csak teljes körű hatósági vizsgálat tudná megállapítani. Azt sem zárják ki, hogy más oldószerek is kerülhettek a vízgyűjtőbe, ezekre azonban a mostani vizsgálat nem terjedt ki.
Az NMP-t Magyarországon gyakran használják akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó ipari folyamatokban. A komáromi ipari parkban működik többek között a JWH NMP-feldolgozó üzeme, az Enchem Hungary Kft. elektrolitgyára, valamint az SK On és az SK Battery akkumulátorgyárai is.







