Akkumulátorgyártás során használt oldószert, N-Metil-pirrolidont (NMP) találtak a komáromi ipari park víztározójában – közölte a Greenpeace.A környezetvédőket az Ébresztő, Komárom! nevű helyi civil szervezet kereste meg, miután a komáromi ipari park víztározójában körülbelül egy tucat nagytestű haltetemre figyeltek fel. A helyiek elmondása szerint ha a tó megtelik, a Dunába emelik át belőle a vizet. A szokatlan jelenség miatt június 8-án mintát vettek a tározóból, majd bevizsgáltatták.A vizsgálati jegyzőköny szerint a mintában literenként 5 milligramm mennyiségben találtak NMP-t.A Greenpeace nem állítja, hogy ez okozta a halpusztulást, ám nem zárható ki szerintük, hogy más oldószerek is kerülhettek a tározóba, amelyekre vizsgálatuk ez alkalommal nem terjedt ki. A most elemzett mintában az NMP mellett vizsgált fluorid, szerves karbonátok, kobalt, lítium és nikkel mennyisége nem haladta meg a határértéket. Annak kiderítése, hogy az NMP valamelyik akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó üzemből kerülhetett-e a környezetbe, a hatóságok feladata. A Greenpeace ezért bejelentést tett, és kéri az eset kivizsgálását Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivataltól. https://hvg.hu/kkv/20260528_catl-debrecen-akkugyar-zold-folyadek-tompa-eniko-mikepercsi-anyak-nmp-magzatkarosito-anyag„Ez a komáromi mérés is azt bizonyítja, hogy az akkumulátorüzemeknek folyamatos hatósági kontroll mellett kell működniük.Előfordulhat, hogy ugyanaz a gyár, amelyik pár hónappal ezelőtt nem bocsátott ki szennyező anyagokat, egy másik ellenőrzés idején megteszi ezt.A Tisza-kormány konkrét ígéreteket tett a szennyezések megfékezéséért. Ezért azt várjuk, hogy járjanak el a hatóságok és vizsgálják ki, hogyan kerülhetett NMP a komáromi víztározóba, illetve hogy került-e oda más szennyező anyag is” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője. https://hvg.hu/zhvg/20260624_debrecen-semcorp-szennyezes-feljelentes-vizsgalat
Magzatkárosító, az akkugyártásban használt oldószert találtak egy komáromi víztározóban
Gyanús halpusztulás miatt vettek mintát civilek a komáromi ipari park víztározójából, NMP-t mutattak ki benne. Az ipari park tározójából a Dunába szoktak vizet átemelni. A Greenpeace a szennyezés teljes körű kivizsgálását sürgeti.











