Circulația trenurilor din Germania a fost oprită temporar marți seară, după apariția unei defecțiuni la sistemul național de comunicații digitale GSM-R, utilizat pentru coordonarea traficului feroviar, a anunțat operatorul feroviar Deutsche Bahn citat de Mediafax.
Compania a precizat că toate trenurile au fost reținute în stații din cauza unei probleme tehnice la nivel național care a afectat sistemul GSM-R, folosit pentru comunicațiile dintre mecanicii de locomotivă și centrele de control, arată AP.
- articolul continuă mai jos -
Pana a provocat perturbări în întreaga țară, iar numeroși pasageri au rămas blocați în gări, unde s-au format cozi la ghișeele de informații, în încercarea de a găsi alternative de transport.
La aproximativ o oră și jumătate după anunțarea incidentului, Deutsche Bahn a transmis că a identificat cauza defecțiunii, fără a oferi detalii, și că echipele tehnice lucrează pentru remedierea problemei.










