Nagyon erős jogosítványokkal ruházza fel a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -védelmi Hivatalt a kormány törvényjavaslata, és egyelőre megvan az esély, hogy a szervezet politikai furkósbotként működjön – figyelmeztet Gerő Tamás, az Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért Egyesület. Mekkora a veszélye, hogy bárkinek a zsebében turkálhatnak? És miért éppen 20 évben szabták meg a vizsgálatok visszamenőleges hatályát?
Szakmailag kellően megalapozottnak tartja-e a kormány javaslatát, és megfelel-e az a jogállamisági elveknek?A vagyonvisszaszerzési hivatal a jogszabály tervezete alapján valóban nagyon erős jogosítványokkal rendelkezik majd. Egy szuperszervezet, amely egyszerre kockázatot értékel, vizsgál, felderít, előkészít, nyomoz, vádat emel, úgyhogy a korrupció üldözésére abszolút hatékony intézmény. Amiket majd meg kell benne erősíteni, azok a garanciális elemek. Attól jogállami egy működés, hogy mindig van jogorvoslati lehetőség az állam adott döntésével szemben: valamilyen szerv, elsősorban a bíróság képes a döntés felülvizsgálatára.Gerő TamásA Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán végzett, adójogi és sportjogi szakjogász, elsősorban gazdasági büntetőjogi ügyekkel foglalkozik. 2011-ben megosztva ő kapta a Magyar Ügyvédi Kamarától az év Pro Bono ügyvédje címet. A Budapesti Ügyvédi Kamara elnökségi tagja volt, most újra pályázik a tisztségre. 2016 óta elnöke a jogállamiság védelmét célul kitűző Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért nevű egyesületnek, amelynek elnökségi tagja mások mellett Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter, valamint Kadlót Erzsébet címzetes egyetemi docens is. Az egyesület szakmai programokat is szervez, a jövő héten például a Magyar Ügyvédi Kamarával közösen vagyonvisszaszerzési konferenciát tartanak ügyvédeknek.És a jelenlegi javaslat alapján van ilyen lehetőség?Igen, a bírói jogorvoslatot alapvetően beépítették a jogszabályba, de ezt a következő napokban, hetekben egyesével kell majd megvizsgálni, hogy a végén a hivatalnak valóban minden döntésével szemben legyen jogorvoslati lehetőség. A törvény azzal számol, hogy a hivatal integrálódik a jelenlegi igazságszolgáltatási rendszerbe, és ott is van mindig jogorvoslat, de az is fontos, hogy az hatékony legyen.Gerő Tamás ügyvédHVG / Lakos GáborMitől hatékony a jogorvoslat?Attól, hogy senki nem saját maga ellenőrzi saját magát. Például ha a rendőrség valakit meggyanúsít, és az ellen panaszt terjesztenek elő, akkor azt az ügyészség bírálja el. Csakhogy az ügyészség előzetesen egyeztetni szokta a rendőrséggel a gyanúsítást, ezért a rendőrségi gyanúsítással szembeni panaszokat 99 százalékban elutasítják. Fontos, hogy a jogorvoslat ne csak formális legyen. A büntetőeljárásban formálissá vált a gyanúsítás elleni panasz, vagyis a jelenlegi eljárási törvényen is lehetne még dolgozni. Nem elég az új hivatal, vele együtt a büntetőeljárás rendszerét is meg kellene reformálni, hogy a hivatal ne váljon politikai furkósbottá, hanem egy hatékonyan működő korrupcióellenes szervezet legyen.













