Ať kompetenční žaloba u Ústavního soudu dopadne jakkoli, utrpí vztah mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. A to v rozdělené zemi není dobrá zpráva.Dnešní dění vybral a okomentoval Michal Tomeš.

Pavel rozehrál vysokou hru

Prezident Petr Pavel bude bojovat za svou účast na summitu Severoatlantické aliance až u Ústavního soudu. Ten má rozhodnout, zda má prezident právo na takové mezinárodní akce jezdit, či zda má pravdu premiér Andrej Babiš, který ho v Ankaře nechce.

Oba čelní představitelé státu mají vlastní argumenty. Pavel poukazuje především na dlouholetou tradici, kdy prezidenti na jednání zemí NATO pravidelně jezdili.

Babiš kontruje tím, že prezident nemá na účast v delegaci automaticky právo. Navíc tvrdí, že chce v Turecku projednávat především české závazky vůči NATO, zejména výdaje na obranu. Ty jsou v moci předsedy vlády, který je zodpovědný za státní rozpočet.