U ČEŠKOJ Republici eskalira spor oko toga tko smije predstavljati zemlju na nadolazećem summitu NATO-a u Ankari 7. i 8. srpnja. Liberalni predsjednik Petr Pavel danas je na svojoj internetskoj stranici objavio da je podnio tužbu Ustavnom sudu u Brnu kako bi dobio pravnu potporu za svoje sudjelovanje na sastanku čelnika obrambenog saveza.
Desničarska vlada prethodno je odlučila poslati premijera Andreja Babiša, ministra obrane Jaromira Zunu i ministra vanjskih poslova Petra Macinku na summit, ali ne i predsjednika. Neki promatrači sumnjaju da je odluka kabineta čin osvete jer je Pavel više puta javno kritizirao vladine projekte. Nedavno se usprotivio planiranom ukidanju naknada za emitiranje i povezanim rezovima u javnim medijima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
U prošlosti su, u pravilu, zemlju na summitima NATO-a predstavljali samo predsjednik ili predsjednik i premijer zajedno. Češka je članica NATO-a od 1999. godine. Bivši general NATO-a Pavel rekao je da mu je dužnost ne samo koristiti ovlasti predsjednika države, već ih i braniti. "Ne zbog sebe, već zbog svih predsjednika i predsjednica koji dođu poslije mene", rekao je 64-godišnjak.
Babiš o izdacima za obranu: Prvo moramo srediti javne financije













