Vláda premiéra Andreje Babiše na uzavřeném jednání rozhodla o složení delegace na summitu NATO v Ankaře. Prezident Petr Pavel v ní není. Hlava státu dopředu avizovala, že v takovém případě podá žalobu k Ústavnímu soud. Vláda Andreje Babiše rozhodla, že prezident Petr Pavel nepovede českou delegaci na summitu NATO do turecké Ankary 7. a 8. července.

Kabinet o tom rozhoval až úplně nakonec na dnešním jednání v režimu utajení společně s mandátem na summit. Prezident už dopředu avizoval, že v tomto případě podá kompetenční žalobu.

„Na základě mého návrhu jsme rozhodli, že delegaci povede předseda vlády, ministr obrany a ministr zahraničí,“ řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Premiér dodal, že summit bude důležitý a vzhledem k situaci ve světe bude „jiný“ než summity předchozí. Důvody, proč prezident nepovede delegaci, jsou podle něj praktické.

„Máme tady zbytečný a nesmyslný spor, že by šlo z naší strany o nějaký truc, nebo že bychom prezidentovi něco zakazovali, to my zásadně odmítáme, není to pravda. Pan prezident absolvoval 61 zahraničních cest. Za naší vlády navštívil 12 zemí a před dvěma týdny jsme jej schválili do čela delegace na Valném shromáždění OSN. Není tu zájem bránit panu prezidentovi v jeho ústavních kompetencí,“ dodal Babiš.