„Nem egyszerű itt lenni, minden a feje tetején áll, mivel országgyűlési képviselő is vagyok, most a parlamentből jövök, ahol több kétharmados törvényt szavaztak meg a mai napon” – így kezdte előadását Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság keddi konferenciáján. https://hvg.hu/itthon/20260623_eltoroltek-az-uzemanyagar-plafont-kotelezo-lesz-megjelenni-a-vizsgalobizottsagok-elott-es-atalakitottak-a-kozmediatHegedűs, mint mindig, örömét fejezte ki, hogy önálló minisztérium jöhet létre, de ez a folyamat, a Belügyminisztériumból való kiválás nem olyan egyszerű sem jogilag, sem adminisztratív szempontból– mondta. A miniszter arról is beszélt, hogy szakembereket sem könnyű találni, sem szakmailag, sem emberileg. Ötödik hete kormányozna, és nem akarja elmesélni, hogy ez milyen élmény. „Ne akarjátok megtudni, de biztosan látszanak rajtam a kialvatlan órák” – fogalmazott. Ami a konkrétumokat illeti, azt mondta, előrehaladott állapotban vannak az uniós pénzek hazahozataláért folytatott tárgyalások, ígyaz egészségügyre szánt plusz 500 milliárd is biztosítva lesz, amiből elsősorban a szakdolgozói bértábla hosszú távú rendezését fogják finanszírozni.Nem mindenhol, de sok helyen nyílt pályázatot írnak majd ki intézményvezetői posztokra – mondta a miniszter. Hozzátette, nem fognak mindenkit leváltani. „Ha a jelenlegi vezetők képesek megújulni, és tudunk együtt dolgozni, akkor maradhatnak” – jelentette ki.Harc a szakemberekért: Ott kell lennünk, mint a cápáknak„Elég sok anyagom landolt Pintér Sándor íróasztalán, de mindig megállt” – emlékezett vissza Hegedűs, aki arra buzdította a jelen lévő szakértőket, hogy keressék meg őt a problémáikkal, ötleteikkel, mert ő nyitott a közös munkára, és a legjobb koponyákat szeretné maga köré gyűjteni. Később a témára visszatérve azt mondta, még 190 emberre van szüksége az Egészségügyi Minisztériumba, de nem tudja, kik lesznek ezek.Magyar Péter nagyon határozott vezető, minden miniszternek fel kell kötnie az alsónadrágot, ha a miniszterelnök előtt kell referálni egy kormánytervezetről, mert minden adatra rá fog kérdezni, akár még a nyelvtani hibákat is kijavítja benne– fogalmazott.Bár konkrét nevet nem mondott, Hegedűs bejelentette, hogy végre talált embert a digitális egészségügyi államtitkári pozícióra. „Akit szerettem volna, azt egy másik minisztérium vitte el, új jelöltet kellett találnom. Ott kell lennünk, mint a cápáknak” – írta le a harcot a szakemberekért. A miniszter elmondta, hogy felállítanak egy, az Egészségügyi Minisztériumtól független háttérhatóságot, amely szankcionálhatja is azokat a szolgáltatókat, amelyek nem felelnek meg a minimumkövetelményeknek, ezt a minőség-ellenőrző szervet Nemes Balázs fogja vezetni.Hamarosan a Magyar Orvosi Kamara elé kerül véleményezésre az alapellátást érintő finanszírozási rendszer megváltoztatására vonatkozó tervezet, amely szerint anyagilag ösztönöznék azokat a háziorvosokat, akik többet dolgoznak, illetve akik hátrányos helyzetű településen vállalnak praxist – mondta Porpáczy Krisztina alapellátásért felelős államtitkár a Hegedűs beszédét követő egészségpolitikai kerekasztal-beszélgetésen. Az még sok idő, amíg ebből jogszabály lesz, de a munka elkezdődött – tette hozzá.„Amit ígérni tudunk, hogy őszinték leszünk, és egy tanuló minisztériumot építünk fel, ami meghallgatja a visszajelzéseket és tanul a hibákból. Csoda négy év múlva sem fog történni, nem fog a magyar egészségügy a világ élvonalába tartozni, de ha elindul most egy folyamat, ami 20 év múlva ezt eredményezi, akkor elégedett leszek és nagyon fáradt– mondta ezt már Svéd Tamás, a tárca politikai államtitkára. Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász úgy látja, hogy ebben a ciklusban azoknak a betegeknek kell elsősorban az érdekeit képviselni, akiknek csak a TAJ-kártya van a kezükben, nincsenek kapcsolataik, információik. Ha az ő ellátásuk javul négy év múlva, azt már sikernek lehet tekinteni. Hegedűs, aki ezzel a kijelentéssel egyetértett, egy ponton elárulta, hogy Kovácsy is tagja az egészségügyi szakértői csapatának, ahogyan a beszélgetést moderáló Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász is. A miniszter továbbá bejelentette, hogy miniszteri biztosa lesz a sürgősségi ellátásnak (Bognár Zsolt gyermeksebész és sürgősségi szakorvos, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Sürgősségi Betegellátó Centrumának osztályvezető főorvosa) és a várólista csökkentésnek is (Zahár Ákos csípő- és térdprotézis-specialista).Nyitókép: Svéd Tamás és Hegedűs Zsolt az utóbbi miniszterjelölti meghallgatásán májusban – Fotó: HVG / Reviczky Zsolt