Premierul israelian Benjamin Netanyahu a lansat marţi un nou apel la consolidarea autonomiei militare a Israelului, în special ţinând cont de actuala dependenţă a ţării de sprijinul american, transmit agențiile de știri AFP, Reuters şi EFE, citate de Agerpres.
‘Doresc independenţă în materie de armament”, a declarat Netanyahu în timpul unei întâlniri cu un grup de ofiţeri în rezervă în Cisiordania.
- articolul continuă mai jos -
”Avem nevoie de propriul nostru sistem de armament autonom. Trebuie să ne fabricăm propriile arme”, a precizat el, după semnarea miercurea trecută a unui acord între SUA şi Iran în vederea încheierii războiului din Orientul Mijlociu.
În Israel, acordul este perceput pe scară largă drept o victorie a Iranului, analiştii estimând că el consolidează republica islamică lăsând fără răspuns cererile israeliene.











