Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a cerut joi menţinerea „relaţiei vitale” cu Statele Unite după încheierea acordului Iran-SUA, amintind că Washingtonul a fost „alături de Israel” în timpul războiului dintre Iran şi Irak, transmite AFP, transmite Agerpres.

„Lupta nu s-a încheiat şi alte provocări aşteaptă. Acestea necesită discernământ, o apărare fermă a intereselor de securitate ale Israelului şi, în acelaşi timp, menţinerea relaţiei noastre vitale cu prietenii noştri americani – un parteneriat pe care îl preţuim profund”, a declarat premierul Netanyahu, conform unui comunicat emis de biroul său.

- articolul continuă mai jos -

De asemenea, el a reafirmat, aşa cum făcuse şi armata sa anterior, că forţele israeliene vor rămâne în sudul Libanului şi vor menţine acolo o „zonă de securitate” pentru a restabili „securitatea şi prosperitatea comunităţilor din nordul Israelului” şi aceasta „atât timp cât nevoile de securitate o cer”.

Nu a comentat însă direct acordul americano-iranian, pe care unii membri ai coaliţiei sale îl respinseseră chiar înainte de semnarea acestuia şi de publicarea conţinutului său miercuri.