Zelenszkij nem vesz részt az Ukrajna újjáépítéséről szóló gdanski konferencián – írja az Ukrajinszka Pravda, az ukrán miniszterelnök, Julia Szviridenko bejelentésére hivatkoza, amelyben a kormányfő közölte, hogy ő fogja vezetni az ukrán delegációt.A találkozó nemcsak azért fontos, mert a háború utáni lengyel–ukrán üzleti kapcsolatok megalapozásáról lesz ott szó, hanem a közelmúlt eseményeinek fényében azért is, mert sokan azt várták tőle, hogy majd a személyes találkozó enyhíthet valamit a két ország közötti feszültségen.Mint arról korábban beszámoltunk, pénteken megfosztotta Volodimir Zelenszkijt a legmagasabb lengyel kitüntetéstől, a Fehér Sas-rendtől Karol Nawrocki köztársasági elnök.A lengyel államfő ezen szándékát már május végén jelezte, miután az ukrán elnök egy katonai alakulatot az Ukrán Felkelő Hadseregről (UPA) nevezett el.A második világháborúban az UPA fegyveresei egyfelől a szovjetek ellen harcoltak, így sok ukrán számára az orosz uralommal szembeni ellenállás szimbólumát jelentik, ugyanakkor az ő nevükhöz tapadnak a volhíniai és kelet-galíciai etnikai tisztogatások is, melyek alatt több tízezer, egyes becslések szerint százezer lengyel civilt gyilkoltak meg.Ugyan Kijev a történteket igyekszik úgy keretezni, hogy Nawrocki az ügyet a belpolitikai haszonszerzésre használja, de valójában az UPA mészárlásainak elítélése nem kizárólag a lengyel jobboldal ügye. Jól bizonyítja ezt az, hogy a jobboldalisággal nehezen vádolható volt államfő, Lech Walesa is tiltakozott Zelenszkij döntése miatt.Bár a kitüntetés hivatalos visszavonásához elvileg kellene Donald Tusk kormányfő ellenjegyzése is, ám ez láthatóan keveseket érdekel, az ukrán politikum neves tagjai Nawrocki bejelentése óta egymás után küldik vissza a lengyel kitüntetéseiket. Így tett többek között három korábbi elnök (Leonyid Kucsma, Viktor Juscsenko és Petro Porosenko) és a jelenlegi kormány külügyminisztere, Andrij Szibiha is. A Politico értesülései szerint maga Zelenszkij is visszaküldte már az érdemrendjét.A kölcsönös történelmi sérelmektől terhelt lengyel–ukrán viszony a 2022-es orosz támadás hatására normalizálódni látszott, a lengyelek máig az egyik legszilárdabb támaszai az ukránoknak az oroszok elleni harcban. Még maga Nawrocki is azt mondta, hogy a döntése ezen nem változtat, mivel Moszkva nemcsak Ukrajnára, hanem az egész régióra fenyegetést jelent.Szviridenko miniszterelnök szerint Ukrajna arra számít, hogy a gdanski konferencián konkrét megállapodásokat fognak aláírni a lengyelekkel, amelyek hozzájárulnak Ukrajna védelmi képességeinek erősödéséhez, továbbá a nemzetközi partnerekkel való együttműködések kiterjesztéséről is lesz szó. Képünkön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Julija Szviridenko látható. Forrás: Yoan VALAT / POOL / AFP
Dagad a rendjelbotrány: Zelenszkij nem vesz részt az Ukrajna újjáépítéséről szóló gdanski konferencián
A kitüntetésétől megfosztott ukrán elnök már vissza is küldte a Fehér Sas-érdemrendjét, Julia Szviridenko miniszterelnök pedig bejelentette, hogy ő vezeti majd a csütörtökön Gdanskba induló ukrán küldöttséget.











