Grupul parlamentar Uniți pentru România anunță că îl propune oficial pe Victor Ponta ca prim-ministru, la consultările de la Cotroceni programate la ora 17:00.

„Această propunere vine în contextul unei crize politice prelungite și al unei situații economice extrem de delicate, marcată de riscuri reale de degradare a ratingului suveran, presiune asupra cursului valutar, inflație persistentă și erodarea puterii de cumpărare a milioane de familii românești. Președintele Nicușor Dan a atras în mod repetat atenția asupra pericolului unei căderi economice care ar afecta direct cetățenii”, scrie în comunicatul UPR.

- articolul continuă mai jos -

„Data trecută, în fața domnului Președinte, am declarat că Uniți pentru România va susține propunerile formulate de Cotroceni pentru deblocarea situației. Am confirmat cuvântul dat și demonstrăm consecvența poziției noastre: punem România pe primul loc, mai presus de orice calcul politic”, a declarat Răzvan Mirel Chiriță, liderul grupului parlamentar.

Parlamentarii explică în comunicat și de ce au decis să-l propună premier pe Victor Ponta. „A fost votat de peste 1,3 milioane de cetățeni la ultimele alegeri. Este un politician cu experiență vastă la cel mai înalt nivel, care a condus Guvernul în perioade dificile, demonstrează capacitatea de a coagula forțe politice diferite și cunoaște în profunzime mecanismele administrației publice și dosarele europene. România are nevoie, acum mai mult ca oricând, de profesioniști cu rezultate dovedite”, scrie în comunicat.