Înainte să intre la consultările de la Palatul Cotroceni, grupul parlamentar „Uniți pentru România” a anunțat că îi va propune președintelui Nicușor Dan să-l nominalizeze pe Victor Ponta în funcția de prim-ministru desemnat. Ponta a intrat recent în acest grup format din parlamentari care au părăsit formațiunile POT și S.O.S. România.
„Această propunere vine în contextul unei crize politice prelungite și al unei situații economice extrem de delicate, marcată de riscuri reale de degradare a ratingului suveran, presiune asupra cursului valutar, inflație persistentă și erodarea puterii de cumpărare a milioane de familii românești. Președintele Nicușor Dan a atras în mod repetat atenția asupra pericolului unei căderi economice care ar afecta direct cetățenii”, a transmis grupul parlamentar, într-un comunicat de presă.
Răzvan Mirel Chiriță, liderul „Uniți pentru România”, a afirmat că grupul pune România pe primul loc, „mai presus de orice calcul politic”.
„Data trecută, în fața domnului Președinte, am declarat că Uniți pentru România va susține propunerile formulate de Cotroceni pentru deblocarea situației. Am confirmat cuvântul dat și demonstrăm consecvența poziției noastre: punem România pe primul loc, mai presus de orice calcul politic”, a declarat Răzvan Mirel Chiriță, citat de Agerpres.







