Fostul premier Victor Ponta, care acum este membru al grupului parlamentar Uniți pentru România, a spus marți că o decizie în privința susținerii premierului desemnat Adrian Veștea va fi luată după ce vor fi prezentate programul de guvernare și lista miniștrilor din cabinetul acestuia.
„Cred că a fost o discuție absolut normală, pentru că grupul Uniți pentru România este format, cu excepția mea așa mai bătrân și mai experimentat, din oameni la primul mandat și era normal să vorbească ei cu premierul desemnat. Au pus întrebări foarte serioase legate de Justiție, de Interne, de Legea pensiilor. Discuția a fost foarte bună, dar, pe altă parte, noi suntem 15 voturi”, a declarat Ponta.
„Vom lua decizia mâine sau după ce se prezintă Cabinetul, dacă se mai prezintă Cabinetul, dacă votăm sau nu. Dar nu suntem în niciun caz anti-Veștea”, a mai spus fostul premier, potrivit Agerpres.
Întrebat despre prezența social-democratului Marian Neacșu la discuțiile lui Veștea cu grupul Uniți pentru România, Ponta a răspuns: „Eu sunt în relații foarte bune, în special cu eșalonul doi și trei din PSD, cu eșalonul 1 sunt prieten, dar mă mai dau afară ei când le zic eu ce greșesc. Foarte bine că a venit și domnul Neacșu. Poate să vină oricine. Eu pe domnul Veștea îl cunosc de pe vremea când era primar la Râșnov. (…) Mi se pare un om serios, priceput la administrația locală. (…) (Neacșu) a venit cu premierul. Nu l-am invitat. Faptul că a venit nu ne-a deranjat, nu ne-a bucurat, nu a fost nicio problemă”.















