Prezident Petr Pavel podal kompetenční žalobu na vládu. U Ústavního soudu si stěžuje na to, že jej kabinet Andreje Babiše vyloučil z delegace na summit NATO v Ankaře. „Považuji to za bezprecedentní a mimořádně nešťastný krok,“ řekl k vládnímu rozhodnutí.„Jde o vědomé rozhodnutí vlády vyloučit prezidenta, vrchního velitele ozbrojených sil a bývalého vysokého představitele NATO, z vrcholného jednání Aliance v době, kdy může svoji celoživotní expertizu uplatnit ve prospěch bezpečnosti České republiky,“ zdůraznil prezident na vysvětlenou, proč žalobu podává.

„Rozhodnutí vyloučit prezidenta republiky z delegace považuji za bezprecedentní a mimořádně nešťastný krok,“ sdělil.

Pavel svůj případ staví na tom, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jste předplatitel?