Június 27-én kezdetét veszi a Katalyst missziója, melynek keretében megmentenék a Neil Gehrels Swift Obszervatórium űrteleszkópját, amely egyre közelebb jár ahhoz, hogy lezuhanjon és elégjen a Föld légkörében.
A Neil Gehrels Swift Obszervatórium űrteleszkópja 2004 óta egyedülálló módon figyeli az univerzumunk legfényesebb és legenergikusabb robbanásait, a gammakitöréseket, valamint más eseményeket, beleértve a 3I/ATLAS csillagközi üstököst. Sajnos azonban jelenlegi állás szerint külső beavatkozás nélkül év végére el fog égni a légkörben. A NASA korábbi becslései szerint 50 százalék az esélye annak, hogy a Swift 2026 júniusára visszazuhan a Földre, és mintegy 90 százalék, hogy ez 2027 előtt megtörténik.
Nemrégiben azonban bejelentettek egy merész mentőakciót, amely várhatóan június 27-én kezdődik meg.
Az IFLScience szerint a NASA 2025 év végén kötött stratégiai partnerséget a Katalyst elnevezésű céggel, amely 30 millió dollárt – közel 10 milliárd forintot – kapott egy olyan űrszerkezet (LINK) megépítésére, amely képes a Swiftet stabilabb pályára emelni. Az eszközt a Northrop Grumman által fejlesztett Pegasus XL rakétával indítják majd útnak a világ utolsó, még repülő Lockheed L-1011 TriStar repülőgépéről, a Stargazerről.















