Președintele USR Dominic Fritz anunță că formațiunea sa este pregătită să facă echipă pentru români într-un guvern minoritar „care să livreze în continuare reforme, curățenie și o viață mai bună”, după ce învestirea guvernului Veștea a picat la vot în Parlament.
Fritz îi cataloghează pe social-democrații și susținătorii lui Adrian Veștea „și proști, și fuduli, dar mai ales fără niciun gând la cetățeni”, subliniind că aceștia s-au umilit în fața extremiștilor de la AUR pentru ca în final să obțină nimic.
- articolul continuă mai jos -
„Aroganța cu care au încercat să ne convingă zile întregi că au voturile, ca apoi să se umilească în fața extremiștilor pentru nimic, trădează fix același dispreț pentru români cu care au încercat să ne bage pe gât, sub steagul stabilității, Nordis, inflația și cutiile de pantofi cu bani. Cei mai mulți dintre noi sunt sătui de nedreptate și este atât de ușor să cadă pradă unor vorbe frumoase. După șase ani ca primar al Timișoarei, știu sigur că este nevoie de echipă dacă vrem să facem dreptate. Nu ne trebuie discursuri care sună bine, ci gesturi care repară. Miniștrii USR au dovedit că se poate”, mai spune Dominic Fritz.
Acesta anunță că USR este gata să facă echipă pentru români într-un guvern minoritar care să livreze reforme și îi cere președintelui Nicușor Dan să declanșeze urgent noi consultări cu partidele.









