Dominic Fritz și Diana Buzoianu. Credit: Lucian Alecu / Shutterstock Editorial / Profimedia
Președintele USR, Dominic Fritz, a transmis un mesaj pe Facebook la scurt timp după ce Guvernul Veștea nu a obținut votul de învestire în Parlament. Fritz a transmis că formațiunea sa este gata să participe la un guvern minoritar.
„Și proști, și fuduli, dar mai ales fără niciun gând la cetățeni. Aroganța cu care au încercat să ne convingă zile întregi că au voturile, ca apoi să se umilească în fața extremiștilor pentru nimic, trădează fix același dispreț pentru români cu care au încercat să ne bage pe gât, sub steagul stabilității, Nordis, inflația și cutiile de pantofi cu bani”, a scris Fritz, într-o postare publicată cu un sfert de oră înainte de miezul nopții.
Liderul USR a publicat și o fotografie cu miniștrii partidului din Guvernul Bolojan.
Totodată, Fritz a afirmat că formațiunea sa este pregătită să intre într-un guvern minoritar.













