Ilie Bolojan. Foto: OCTAV GANEA / Inquam Photos
Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, luni, după şedinţa de Guvern, că prin adoptarea Memorandumului propus de MIPE, se finalizează a treia negociere privind modificarea PNRR şi în urma negocierilor cu Comisia Europeană, au reuşit să păstreze cele 13,6 miliarde de euro din granturi, transmite News.ro.
Premierul interimar Ilie Bolojan a anunţat după şedinţa de guvern adoptarea Memorandumului propus de Ministerul Proiectelor Europene, prin care se finalizează a treia negociere privind modificarea PNRR.
„Suntem în situaţia în care echipele tehnice ale ministerilor noastre conduse de Ministerul Proiectelor Europene au finalizat discuţiile cu echipele tehnice ale Comisiei Europene, în aşa fel încât România să poată finaliza absorbţia fondurilor europene. A fost nevoie de discuţii de peste două luni de zile în această perioadă, pentru a clarifica cum vom realiza cele 66 de reforme şi cum atingem cele 385 de ţinte şi de jaloane pe care România s-a angajat să le atingă. În urma acestor negocieri suntem în situaţia în care obiectivul nostru principal a fost să nu pierdem sumele care au fost alocate României pe componenta de grant, deci e vorba de sumele nerambursabile şi le mulţumesc colegiilor noştri pentru că au reuşit ca în urma acestor negocieri să păstreze cele 13,6 miliarde de euro care erau sumele nerambursabile în continuare ca granturi pentru România”, a anunţat premierul interimar.










