România și Serbia, vor construi „Porțile de Fier 3” / Ilie Bolojan mandatat să semneze memorandumul comun necesar pentru implementarea procesului / SUA interesate de proiect

Guvernul României a aprobat, în ședința de astăzi, mandatarea premierului interimar, Ilie Bolojan pentru semnarea memorandumului dintre România și Serbia necesar pentru implementarea proiectului hidroenergetic Porțile de Fier 3 (Đerdap 3). Investiția este estimată de partea sârbă ca are făcut studiul de fezabilitate la peste 2,63 miliarde de euro. Recent, Ambasada SUA la Belgrad a publicat un apel pentru „exprimarea interesului” (EOI), invitând companii americane cu experiență în hidroenergetică și stocarea energiei să participe la proiect.

- articolul continuă mai jos -

Primele discuții pe mariginea proiectului au fost în vara anului trecut. În iunie 2025, reprezentanții Ministerului Minelor și Energiei din Republica Serbia au avut o întâlnire online cu reprezentanți ai Ministerului Energiei din România, ai „Industriei Energetice Electrice din Serbia” și ai companiei energetice românești „Hidroelectrica”, în cadrul căreia au discutat despre dezvoltarea proiectului hidrocentralei reversibile Đerdap 3, comunica la acel moment ministerul sârb.