​Guvernul interimar are pe ordinea de zi a ședinței de joi un Memorandum privind negocierea cu Serbia pentru construirea pe Dunăre a unei hidroelectrice cu acumulare prin pompaj Djerdap 3, denumită și Porțile de Fier 3. Inițiativa proiectului aparține Ministerului Mineritului și Energiei din Republica Serbia și prevede construirea unei infrastructuri româno-sârbe pe fluviul Dunărea.

​Memorandumul prevede împuternicirea oficială a lui Ilie Bolojan, în calitatea sa de premier interimar și ministru al energiei interimar, pentru a negocia și semna Memorandumul de Înțelegere cu Serbia.

Đerdap 3 este situat în Serbia, pe malul drept al Dunării, în amonte de hidrocentrala Đerdap 1, operată de compania de electricitate de stat Elektroprivreda Srbije (EPS), potrivit publicației Balkan Green Energy News.

Cele două țări împart în prezent două hidrocentrale pe Dunăre, Porțile de Fier 1 şi Porțile de Fier 2.

​Condițiile tehnice și de mediu solicitate de partea română