Digurile de apărare ale râului Timiş împotriva inundaţiilor au fost consolidate integral, până la frontiera cu Serbia, printr-un proiect derulat de Administraţia Bazinală de Apă Banat (ABAB), care a presupus o investiţie de 34,1 milioane de lei proveniţi de la bugetul de stat şi din investiţii proprii, transmite Agerpres.

Directorul ABAB, Viorel Avram, a transmis, joi, că în urma lucrărilor, digurile vor fi protejate împotriva eroziunii în perioadele de viituri şi vor asigura apărarea localităţilor expuse riscului de inundaţii din unităţile administrativ-teritoriale Lugoj, Coşteiu, Belinţ, Moşniţa Nouă, Parţa şi Grăniceri.

- articolul continuă mai jos -

„Finalizarea acestei investiţii mari reprezintă un pas important pentru siguranţa judeţului Timiş. Prin aceste intervenţii punctuale, dar extrem de bine ţintite acolo unde structurile erau slăbite, am reuşit să reducem riscul de inundaţii şi să protejăm direct comunităţile din aceste localităţi”, a explicat Viorel Avram, citat într-un comunicat de presă.

Proiectul a prevăzut intervenţii punctuale în zonele critice. Lucrările nu au fost liniare, ci au fost aplicate strict punctual, în zonele unde specialiştii au depistat degradări ale malurilor sau fisuri ale parapetului de protecţie.