Digurile de apărare ale râului Timiş împotriva inundaţiilor au fost consolidate integral, până la frontiera cu Serbia, printr-un proiect derulat de Administraţia Bazinală de Apă Banat, care a presupus o investiţie de 34,1 milioane de lei proveniţi de la bugetul de stat şi din investiţii proprii.