Ministerul Finanțelor a atras luni 1,306 miliarde de lei de la băncile comerciale prin două emisiuni de titluri de stat, fondurile urmând să fie utilizate pentru refinanțarea și rambursarea anticipată a datoriei publice, precum și pentru finanțarea deficitului bugetar.
Împrumutul face parte din programul de finanțare al statului pentru luna iunie, perioadă în care Ministerul Finanțelor și-a majorat necesarul de împrumuturi la 7,6 miliarde de lei, cu 3 miliarde de lei peste nivelul programat în luna mai, când a vizat atragerea a 4,6 miliarde de lei.
- articolul continuă mai jos -
Potrivit datelor publicate de Banca Națională a României, ministerul a atras 719,8 milioane de lei printr-o emisiune de obligațiuni cu o maturitate reziduală de 61 de luni și un randament mediu de 6,65% pe an. Valoarea programată a emisiunii a fost de 700 de milioane de lei, însă băncile au depus oferte în valoare de aproape 1,01 miliarde de lei.
Pentru această emisiune este programată marți o licitație suplimentară prin care statul intenționează să atragă încă 108 milioane de lei la același randament.









