Százéves korában elhunyt Alan Greenspan, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) egykori elnöke – írja a CNBC. A csak „Maestró”-ként emlegetett közgazdász Parkinson-kórban szenvedett, a betegsége szövődményei okozták a halálát.Greenspant 1987-ben Ronald Reagan elnök nevezte ki a Fed elnökévé, ebben a pozícióban dolgozott 2006-os nyugdíjba vonulásáig. Hivatali ideje a második leghosszabb volt a Fed történetében, négy hónappal rövidebb William McChesney Martinéhoz képest, aki 1951 és 1970 között vezette az intézményt.A Fednél töltött ideje alatt az amerikai gazdaság történetének egyik legerősebb békeidős gazdasági növekedését élte át. A munkanélküliség 4 százalék alá esett, a tőzsde rekordmagasságokat ért el, míg a szövetségi kormányzat költségvetése többletet produkált.A dotcom lufi 2000-es kipukkadása után azonban recesszió következett, amelyet csak fokozott a 2001. szeptember 11-i terrortámadás. Ez arra késztette Greenspant és a Fedet, hogy soha nem látott szintre csökkentse az irányadó kamatlábat, végül elérve az 1 százalékot. Sok közgazdász szerint ezek az alacsony kamatlábak hozzájárultak az ingatlanbuborék felfújásához, amely 2008-ban durrant ki. Többen is kritizálták Greenspant, mondván: a Fednek szorosabban kellett volna felügyelnie a jelzálog-hitelezést. A képviselőház felügyelőbizottsága előtt azt mondta, hogy bár megpróbált figyelmeztetni egyes lakáshitelek kockázatára, az ingatlanválság végül olyan károkat okozott, amilyeneket el sem tudott képzelni.Nyugdíjas éveiben is követte a gazdasági folyamatokat, és kommentálta is azokat. Könyvet is írt 2008-ban, amely Magyarországon A zűrzavar kora címmel jelent meg. Ebben többek között azt próbálta megjósolni, milyen lesz a gazdaság 2030-ban.Nyitóképünkön Alan Greenspan. Fotó: AFP / Nicolas Asfouri
Meghalt a Fed egykori legendás elnöke, Alan Greenspan
Százéves volt a „Maestró”-ként emlegetett közgazdász.










