Premierul desemnat Adrian Veștea a depus duminică seară la Parlament lista de miniștri și programul de guvernare și intră în linie dreaptă spre votul de învestitură. PSD intră oficial la guvernare și primește nouă ministere, conform documentului depus la Parlament, dar și o funcție de viceprim-ministru și coordonarea Secretariatului General al Guvernului.
- articolul continuă mai jos -
Social-democrații îi propun pe Marian Neacșu la Ministerul Afacerilor Interne și funcția de vicepremier, Radu Marinescu la Justiție, Alexandru Rogobete la Sănătate, Florin Barbu la Agricultură, Mihai Ghigiu la Mediu, Florin Manole la Muncă, Romeo Lungu la Dezvoltare, Ionuț Vulpescu la Cultură, Bogdan Ivan la Energie și Radu Oprea pentru coordonarea Secretariatului General al Guvernului.
Din tabăra puciștilor din PNL sunt propuși pentru funcția de prim-ministru Adrian Veștea, și conducerea pentru patru ministere: Transporturile, prin Cristian Pistol, Apărarea, prin Sorin Cîmpeanu, Educația, prin Monica Anisie, și portofoliul Transformării Digitale, prin ministrul delegat Eduard Mititelu.
Alina Gorghiu este propusă pentru funcția de viceprim-ministru fără portofoliu.













