Premierul desemnat Adrian Veștea anunțase inițial că va depune miercuri la Parlament programul de guvernare și lista de miniștri ale Guvernului pentru care va cere votul deputaților și senatorilor, însă planul s-a schimbat. Liberalul a spus că lista și programul vor fi depuse joi dimineață.

La această oră Guvernul Veștea nu are voturile necesare să treacă de Parlament, conform unor surse politice concordante. După PNL, USR și UDMR, și AUR a anunțat, miercuri, prin Petrișor Peiu, că parlamentarii partidului nu vor vota acest guvern.

Un alt partid pe care se baza Veștea, SOS, condus de Diana Șoșoacă, a anunțat, tot azi, că cei 15 parlamentari ai formațiunii nu vor vota învestirea Cabinetului Veștea.

UDMR a decis să nu intre la ședința Parlamentului în care se va vota Guvernul Veștea, a anunțat Kelemen Hunor.

Planul premierului desemnat este ca audierile miniștrilor în Parlament și votul în plenul reunit să aibă loc mâine, au declarat pentru HotNews surse politice.