AKTUALIZOVÁNO: Švýcarsko oznámilo, že na dnešek plánovaný začátek jednání mezi USA a Íránem se ruší. Šance, že se příměří podaří proměnit v trvalý mír, se už druhý den od podpisu memoranda o porozumění otřásá. Hlavní důvod je Libanon a pokračující izraelské akce, které čím dál hlasitěji kritizuje i Washington. Tel Aviv s Hizballáhem teď oznámily novou dohodu o klidu zbraní.„Plánovaná jednání mezi Spojenými státy, Íránem, Katarem a Pákistánem byla odložena,“ oznámilo švýcarské ministerstvo zahraničních věcí jen pár hodin předtím, než se v horském letovisku Bürgenstock měly delegace setkat poprvé od podepsání memoranda o porozumění. To prodloužilo příměří o šedesát dní a mělo vytvořit prostor právě k dalšímu jednání o konkrétní podobě finální dohody.
Ta má řešit jak íránský jaderný program, tak finanční úlevu pro tamní ekonomiku, obnovení provozu a dlouhodobou správu Hormuzského průlivu i definitivní konec války.
Švýcarská strana navzdory všemu hovoří o „odložení“ jednání a přípravy dalších diplomatických snah podle ní pokračují.
Takový vývoj jen dva dny od podepsání memoranda, které ty nejpalčivější otázky v americko-íránských vztazích detailně zatím vůbec neřeší, však vrhá stín na to, jaké má obdobná dohoda vůbec šance na delší trvání.
















