Iranul a anunțat sâmbătă după-amiază că închide din nou Strâmtoarea Ormuz, ca urmare a atacurilor israeliene asupra Libanului, informează Mediafax.

Iranul a anunțat sâmbătă după-amiază că închide din nou Strâmtoarea Ormuz, invocând încălcări ale armistițiului după ce Israelul a lansat atacuri în sudul Libanului pe parcursul nopții, transmit agențiile internaționale de presă.

- articolul continuă mai jos -

„Având în vedere reaua-credință a Statelor Unite și încălcarea evidentă a angajamentelor asumate prin neaplicarea primului articol al memorandumului de încetare a războiului, precum și ca răspuns la încălcarea continuă și repetată a armistițiului de către regimul sionist în sudul Libanului… Se anunță prin prezenta că Strâmtoarea Ormuz va fi închisă pentru trecerea navelor”, a declarat comandamentul militar comun suprem al Iranului, Cartierul General Central „Khatam al-Anbiya”, într-un comunicat difuzat de postul public de televiziune IRIB, potrivit CNN.

Măsuri suplimentare dacă „agresiunea” va continua