Armata iraniană a anunțat sâmbătă că va închide Strâmtoarea Ormuz ca urmare a atacurilor israeliene care continuă în Liban, relatează BBC.

Comandamentul militar al Iranului a acuzat încălcări „continue” ale armistițiului din Liban de către Israel și că Statele Unite „nu au pus în aplicare” prima clauză a armistițiului.

„Având în vedere reaua-credință a Statelor Unite și încălcarea evidentă a angajamentelor asumate prin neaplicarea primului articol al memorandumului de încetare a războiului, precum și ca răspuns la încălcarea continuă și repetată a armistițiului de către regimul sionist în sudul Libanului… Se anunță prin prezenta că Strâmtoarea Ormuz va fi închisă traficului naval”, a declarat comandamentul militar comun suprem al Iranului, într-un comunicat difuzat de postul public de televiziune IRIB, citat de CNN.

Gardienii Revoluției amenință

Marina Corpului Gărzilor Revoluționare din Iran a anunțat că Strâmtoarea Ormuz este închisă tuturor navelor și a emis un avertisment strict.