Jönnek a dinoszauruszok! Legalábbis ezt érezhette az ember az elmúlt hetekben, amikor az 51 éve alapított Microsoft és az idén 50 éves Apple is jelét adta, hogy vége a szerencsétlenkedésnek, és most már tényleg teljesen belevetik magukat a mesterséges intelligenciába. A nyolcvanas-kilencvenes évek számítástechnikájának két meghatározó cége (az egyik ma felhőszolgáltatásból, a másik okostelefon-eladásból él) ugyanis egyaránt az AI-ra hegyezte ki nagy éves fejlesztői konferenciáját.
A cupertinói WWDC-n bemutatták a Siri AI-t, ami a másik nagy rivális cég, a Google Gemini modelljére épül, de az EU-ban még várni kell rá, a Microsoft Builden pedig kiderült, hogy az OpenAI-tól való eltávolodás jegyében már saját AI-t is fejleszthet az óriáscég, be is mutatták az első MAI nyelvi, érvelő, hang- és képgeneráló modelleket. Az Apple épp vezetőváltás idején fordul rá jobban az AI-ra, a Microsoftnál pedig nemrég elindult a szuperintelligencia divízió, amelynek irányítására a DeepMind egyik társalapítóját, Mustafa Suleymant kérték fel. Miközben tehát az Apple belátta, hogy egyedül nem megy, és keresi az együttműködéseket, a Microsoft a teljes függetlenség felé halad: saját AI-chip, AI-modell, felhő, szoftverek és platformok révén szeretnék öt éven belül felvenni a versenyt a vezető AI-fejlesztő cégekkel.







