Meteorologii anunţă căldură excesivă, sâmbătă, în 14 judeţe ale ţării, fiind emisă o avertizare cod galben, cu temperaturi ce ajung la 34 de grade.
Potrivit ANM, sâmbătă, în intervalul 12.00 – 21.00, este cod galben de caniculă în mai multe zone ale ţării, relatează News.ro.
„Sâmbătă (20 iunie) în Crişana, Banat, Maramureş, vestul şi centrul Transilvaniei şi în vestul Olteniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 şi 34 de grade, cu cele mai mari valori în Câmpia de Vest, unde şi indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge izolat pragul critic de 80 de unităţi”, anunţă ANM.
Avertizarea vizează judeţele Alba, Arad, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Caraş-Severin, Hunedoara, Mehedinţi, Maramureş, Mureş, Sibiu, Sălaj, Satu Mare şi Timiş.
Codul galben caniculă valabil între 20 iunie, intervalul orar 12 – 21











