Budoucnost je příliš důležitá, než abychom ji přenechali hrstce „technologických vládců“, stejně jako je válka příliš důležitá záležitost, než abychom ji přenechali generálům, píše Martin Wolf v komentáři Financial Times.Nedávno jsem si položil otázku, zda je umělá inteligence (AI) bublina, požehnání, nebo zkáza. Na to jsem si postupně odpovídal takto: „do jisté míry“, „ano“ a „ano“. Teď bych se chtěl hlouběji zaměřit na poslední bod, tedy na onen scénář „zkázy“. Budu se zabývat následujícími otázkami: jak moc je umělá inteligence nebezpečná, co bychom měli dělat pro její omezení a zda vůbec může nějaká forma regulace fungovat. Došel jsem k závěrům, že AI je bezpochyby nebezpečná, rozhodně bychom se ji měli pokusit regulovat, a přesto tento pokus velmi pravděpodobně selže.

Někteří mi oponovali, že nemám právo se k tomu vyjadřovat, protože nejsem odborník. Jiní tvrdí, že musíme s otevřenou náručí přijmout vše, co nám technologie přinášejí, jelikož jsou zdrojem hospodářského růstu. Oba tyto pohledy jsou pomýlené. Demokracie je sdílený politický projekt. My všichni máme právo zapojit se do debat o tom, jak naložit s nebezpečnými novými technologiemi.

To platilo už při vynálezu atomové bomby. A platí to i pro AI, jejíž důsledky budou mnohem spletitější, ale zároveň i zhoubné. Údajné právo rozhodovat o těchto věcech, které si nárokují někteří technologičtí magnáti, navíc definitivně vzalo za své po obrovských škodách, jež sociální sítě napáchaly na mladé generaci a na veřejném statku v podobě spolehlivých informací.