Antibioticele pot fi cel mai bun aliat atunci când organismul se confruntă cu o infecție bacteriană, dar efectele adverse asupra florei intestinale îi sperie pe mulți pacienți. Deși recomandarea comună este ca antibioticul să fie însoțit întotdeauna de un probiotic, vocile specialiștilor cu privire la eficacitatea acestor suplimente sunt împărțite. Un gastroenterolog american și un medic infecționist român vorbesc despre cât de util este, de fapt, să luăm probiotice și vin cu soluții prin care putem restabili echilibrul microbiotei în urma unui tratament cu antibiotic.

Odată ajunse la nivel intestinal, este cunoscut faptul că antibioticele riscă să dezechilibreze microbiomul, adică multitudinea de mircroorganisme – bacterii, virusuri, protozoare și fungi – care îl populează. În consecință, unele persoane ajung să resimtă diverse efecte adverse în funcție de puterea antibioticului folosit.

Antibioticele afectează sănătatea digestivă în moduri surprinzătoare

„În lupta lor cu bacteria care a provocat infecția, antibioticele pot distruge și microorganismele bune din microbiom, adică acele bacterii bune care au un rol esențial în a susține sistemul imunitar”, confirmă Trisha Pasricha, medic gastroenterolog și colaborator al publicației The Washington Post.