HRVATSKA treba izgraditi nuklearnu elektranu na vlastitom teritoriju jer je to njezin strateški projekt koji osigurava energetsku samodostatnost i nacionalnu sigurnost, poručio je stručnjak za nuklearnu energiju i osnivač Instituta za nuklearnu energiju Duško Čorak. U razgovoru za Novi dan istaknuo je kako najavljeni drugi blok Nuklearne elektrane Krško, koji je strateški projekt Slovenije, ne može biti zamjena za hrvatske energetske ciljeve, piše N1.
Hrvatski strateški interes
"Informacija koju je nova slovenska vlada najavila naznačuje da je NE Krško 2 strateški projekt Slovenije. Taj projekt ni u kojem slučaju ne može biti supstitut strateškom projektu RH, a to znači izgradnja nuklearne elektrane na vlastitom teritoriju", rekao je Čorak, naglasivši da bi to trebao biti prioritet energetske politike.
Pojasnio je kako to ne isključuje suradnju sa susjedima. "NE Krško 2 može biti predmet razgovora između susjeda, da se vidi na koji način se mogu naći određeni zajednički elementi koji govore o primarno komercijalnim uvjetima korištenja takvog objekta.
Ali strateški projekt Hrvatske mora biti izgradnja NE na vlastitom teritoriju, ona osigurava Hrvatskoj samodostatnost, nacionalnu sigurnost, povoljne uvjete za energetsku stabilnost i razumne uvjete za hrvatsko gospodarstvo", kazao je Čorak.







